بچه گربه بریتیش شورت هیر، ویژگی ها و قیمت

تاریخچه گربه بریتیش شورت هیر

به بریتیش کیتن خوش آمدید؛ در این برگه میخواهیم به بررسی نژاد بچه گربه بریتیش شورت هیر بپردازیم. همچنین برای مقایسه نژاد بریتیش با نژاد گربه اسکاتلندی، میتوانید مقاله گربه اسکاتیش فولد را هم مطالعه کنید.

گربه نژاد بریتیش متعلق به کشور انگلستان است. احتمالا شما او را در انیمیشن گربه چکمه پوش دیده اید. گربه شخصیت اصلی داستان که رنگی طلایی نارنجی دارد با چشمانی سبز. جالب است بدانید گربه مشهور در کارتون عالیس در سرزمین عجایب هم الهام گرفته شده از همین نژاد گربه بریتیش است.

در قرن ۱۹ انگلیسی ها تصمیم گرفتند یک نژاد خاص از گربه را به عنوان نژاد رسمی کشور شان انتخاب و معرفی کنند.ترجیح بر این بود که این نژاد از گونه های آنگلوساکسون باشد. نژادی که در آن زمان در انگلستان بومی بود، نژادی از گربه میکس ایتالیایی و انگلیسی بود که توسط رومی ها گسترش پیدا کرده بودند.بریتانیایی ها از همین نژاد شروع کردند. تغییراتی در آن ایجاد کردند تا به نژاد مورد نظر برسند.

استخوان بندی را کمی درشت کردند. تراکم موها بیشتر، سر بزرگ تر. در سال ۱۸۷۱ نژاد بچه گربه بریتیش به عنوان نژاد رسمی بریتانیا انتخاب و معرفی شد. اولین بار در قرن ۱۹ H. Weir کتابی برای این نژاد تالیف کرد و آن را رسما معرفی کرد. کتاب تحت عنوان گربه های ما و همه چیز درباره آن ها. پس از جنگ جهانی این نژاد با نژاد پرشین میکس شد و تکامل یافت. ازین جهت شباهت های رفتاری بیشتری بین بریتیش و پرشین وجود دارد.

گربه بریتیش شورت هیر دارای سابقه ای کاملاً مستند وشفاف هستند. این نژاد از همان ابتدا در اولین نمایشگاه رسمی گربه در بریتانیا ، در سال ۱۸۷۱ ، به نمایش گذاشته شدند.اگر شما مایل هستید راجع به گربه بریتیش بیشتر بدانید، باید ابتدا از پیشینه، منشاء و نژادهای دیگر مربوط به آنها مطلع شوید.

بچه گربه بریتیش
بچه گربه بریتیش

ریشه های اولیه گربه بریتیش

از قدیمی ترین و خالص ترین نژاد های موجود در بین گربه ها و بچه گربه ها، نژاد بریتیش شورت هیر است. در گذشته گربه های وحشی و بومی انگلیس در واقع همین بریتیش های امروزی بوده اند. وقتی روم به انگلیس حمله میکند، گربه های رومی با این نژاد بریتانیایی مخلوط میشوند.این داستان هم برمیگردد به تقریبا قرن اول میلادی.امروزه گربه های بریتیش شورت هیر بسیار شبیه به اجداد اولیه خود هستند، درست برخلاف بقیه نژادها که شجره نامه شان بعد از چند دهه تغییرات قابل توجهی نموده است.

بچه گربه نر
بچه گربه نر

آغاز رسمی نژاد بریتیش

در اواخر قرن نوزدهم در انگلستان پرورش گسترده و انتخابی گربه ها برای تولید و یا تقویت بعضی از ویژگی های خاص در این گربه های بریتانیایی شروع شد. نژاد گربه بریتیش به رنگ بلو حاصل آن برنامه ها و انتخاب های پرورش دهنده هاست که امروزه رنگ های خاکستری یا آبی فولادی از آنها را میبینیم. (برای تشخیص اصالت نژادی با کارشناسان بریتیش کیتن در تماس باشید)بحث های زیادی در مورد آغاز رسمی این نژاد اتفاق افتاده است. با گسترش علاقه به این نژاد در سراسر جهان، تولید مثل گربه های بریتیش بسیار رایج تر و استانداردتر از سایر نژادها بوده است.

فروش گربه ناز
فروش گربه ناز

تشخیص گربه

اولین نمایشگاه رسمی گربه بریتیش توسط هریسون ویر که یک هنرمند تاثیرگذار بر رشد این نژاد بوده است، ایجاد شد. در سال ۱۸۷۱ گربه های بریتیش در این نمایشگاه ظاهر و حاضر شدند و از همان زمان علاقه مندان زیادی به این گربه جذب شدند.این اقبال عمومی به گربه بریتیش حتی بر روی جامعه ای که علاقمند به گربه های اگزوتیک و یا گربه پرشین هم بودند، تاثیر گذاشت. اما در دهه آخر قرن ۱۹ اوج محبوبیت این نژاد در رقابت با گربه های دیگر از بین رفت.

بچه گربه دو ماهه
بچه گربه دو ماهه

جنگ جهانی اول و دوم

در ۱۸۹۰ میلادی و اوایل قرن ۲۰، تاثیر جنگ جهانی اول بر انگلستان آنقدر زیاد بود که گربه های بریتیش شورت هیر تقریبا نزدیک به از بین رفتن بودند. جنگ جهانی اول حتی بر سگ ها و سایر نژادهای گربه هم تاثیر گذار بود. در طول سال های جنگ حتی پرورش دهندگان نیز علاقه خود را برای ادامه مسیر از دست دادند.اما به تدریج برنامه های اصلاح نژادی به منظور حفظ حضور نژاد و افزایش تعداد آنها، کمک کرد که نژاد بریتانیایی باقی بماند. در سالهای بین دو جنگ، تعداد این نژاد افزایش یافت.بچه-گربه-بریتیش-گلد

گربه های مو کوتاه انگلیسی؛ اکنون

در سالهای بعد از جنگ و تا به الان گربه بریتیش شورت هیر یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در انگلستان است و سالهاست که این گونه است. در جدول زیر علل این محبوبیت نژاد گربه بریتیش آمده است :

سلامت نژاد بریتیش شورت هیر عمر طولانی در گربه بریتیش اندازه و تنوع ژنی این نژاد
بالا بودن قدرت ترکیبی ژن آنها کمک به تضمین تنوع ژنتیکی ظاهر مدرن منطبق با ریشه های رسمی این نژاد

در ویدیو زیر تصاویر بچه گربه خانگی نژاد برییتش شورت هیر را مشاهده کنید و برای خرید و فروش بچه گربه بریتیش شورت هیر کلیک کنید!

بررسی اجمالی گربه بریتیش شورت هیر

  • وزن: ۳ تا ۷ کیلوگرم؛ بریتیش شورت هیر نر معمولاً سنگین تر از ماده ها هستند.
  • قد: ۵۵ سانتی متر تا  ۶۳ سانتی متر
  • نوع مو: کوتاه و متراکم
  • رنگ مو: سفید، مشکی، قرمز، کرم، طوسی، بیشترین رنگ را بچه گربه بریتیش بلو به خود اختصاص داده است، تبی، بایکالر یا دو رنگ، چند رنگ
  • رنگ چشم: مسی، سبز، طلایی، آبی لاجوردی
  • طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

”گربه ای آرام و خانگی و باهوش”

”بچه گربه بریتیش شورت هیر، یک همراه خانوادگی است.”

او به راحتی با شما ارتباط برقرار خواهد کرد..

بریتیش شورت هیر، گربه گرد و چاق

بالا هم اشاره کردیم یکی از دلایل محبوبیت این نژاد در بین مردم انگلیس و جهانیان، ظاهر این گربه و مهربانی گربه بریتیش است. ظاهری گرد و چاق درست شبیه به اجداد خودش در قبل از جنگ های جهانی اول و دوم.

خرید بچه گربه
خرید بچه گربه

وزن بچه گربه بریتیش

این گربه حالت ماهیچه ای دارد و آنها سنگین و خوش حالت خود را به ما نشان میدهند. یعنی در یک نگاه اولیه به بچه گربه بریتیش ماهیچه ها و اندام درشت آنها سریع چشمتان را خواهد گرفت. اگر زیاد طرفدار گربه های عضلانی نیستید و گربه های هیکلی دوست دارید، نژاد بریتیش بهترین انتخاب است. اندام این نژاد درشت و ویژگی ها و خصوصیات گردی دارد.وقتی به ۱۲ ماهگی میرسند، وزن آنها دیگر ثابت میشود و میتوان گفت تقریبا وزن کامل خود را به دست آورده اند. اما حداقل ۳ سال زمان نیاز است تا به وزن کامل خود برسند که این نکته در بین گربه ها متغیر است. ممکن است گربه ای باشد که تا ۵ سال طول بکشد تا به وزن و اندازه کامل خود برسند. جدول اطلاعات وزنی گربه بریتیش شورت هیر

سن مرد (گربه بریتیش نر) زن (گربه بریتیش ماده)
۳ ماهگی ۱.۸ کیلوگرم ۱.۴
۴ ماهگی ۲.۱ ۱.۹
 ۵ ماهگی ۲.۵ ۲.۳
۶ ماهگی ۲.۷ ۲.۵
۷ ماهگی ۲.۸ ۲.۶
۸ ماهگی ۲.۹ ۲.۷
۹ ماهگی ۳.۰ ۲.۸
۱۰ ماهگی ۳.۲ ۳.۰
۱۱ ماهگی ۳.۳ ۳.۱
۱۲ ماهگی ۳.۵ ۳.۳
۳۶ ماهگی ۴.۵ ۴.۲

قد بچه گربه بریتیش شورت هیر

معمولا گربه های بریتیش شورت هیر قد کوتاه ومتوسطی دارند. از ۵۵ سانتی متر شروع شده تا میانگین ۶۳ سانتی متر. به نسبت گربه های اکساتیش فولد که پاهای کشیده تری دارند، این گربه ها و اندام های بزرگشان اجازه قد بلندی به آنها نمیدهد.

فروش بچه گربه دستی
فروش بچه گربه دستی

نوع مو بچه گربه بریتیش

موهای کوتاه و متراکم از ویژگی های اصلی موهای آنهاست. موهایشان در چند ماه اول زندگی به سرعت رشد میکند. جنس موهای آنها معمولی است و نه ضخیم و نه نازک است. درواقع جنس موی گربه باید متعادل باشد و اگر تفاوتی در جنس موی گربه مشاهده کردید حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید.

خرید و فروش گربه
خرید و فروش گربه

ریزش موی گربه بریتیش شورت هیر

همانطور که در مقاله علل ریزش موی گربه توضیح دادیم، تمامی گربه ها ریزش مو دارند و این طور نیست که گربه های مو کوتاه از این قاعده مستثنی باشند. گربه ها در طول روز بدلیل اینکه پوشش تن آنها از مو میباشد، ریزش مو دارند اما این ریزش باید بطور طبیعی و طی یک سیکل منظم اتفاق بیفتد.اگر ریزش مو سکه ای باشد، اگر حالت موها دچار مشکل و تغییر حالت شود و .. باید حتما به دامپزشک مراجعه کرد. نکته ای که وجود دارد این است که هنگام شانه زدن گربه های مو کوتاه ، موی کمتری به شانه مینشیند و در کل موی کمتری بعلت تراکم و طول کمتر موها به چشم شما خواهد آمد.

خرید گربه آپارتمانی
خرید گربه آپارتمانی

شخصیت بچه گربه بریتیش شورت هیر

این گربه بسیار آسان گیر و مهربان است که او را به یک همراه خانوادگی تبدیل میکند. او از محبت لذت میبرد و بسیار باهوش است. اما گربه ای نیست که خیلی میو میو کند و شما را کلافه کند. میتواند شما را در اطراف خانه دنبال کند و هرجا که توقف کردید او هم می ایستد اما قلاده را فراموش نکنید. بدلیل اینکه این نژاد اصلاح شده است غابا در خانه نگهداری شده و معمولا از فضای بیرونی و سر و صداها هراس دارد. بهتر است از بیرون بردن او بپرهیزید، مگر اینکه از بچگی خودش عادت کند. بچه گربه بریتیش شورت هیر صدایی آرام دارد و پر سر و صدا نیست. او حوصله سر بر نیست. او دوست دارد کنار شما بنشیند و روز را در کنار صاحبش سپری کند. و علاقه ای به اینکه حمل و نقلش کنید، ندارد.سطح فعالیت بچه گربه بریتیش شورت هیر، متوسط است. او در دوران کیتنی، و وقتی بچه گربه است، پر انرژی است اما وقتی ۱ ساله میشود، آرام تر و درونگرا میشود. بریتیش شورت هیر، به ندرت مخرب است البته این به شخصیت بچه گربه شما بستگی دارد. آنها با اطمینان از مهمان استقبال میکنند.

نکات بالا فقط مواردی بود که غالبا در نژاد بریتیش شورت هیر دیده شده است. نمیتوان گفت همه بچه گربه های بریتیش شورت هیر فقط دارای این ویژگی ها هستند. چراکه گربه ها مانند انسان ها دارای خلق و خوی متفاوت اند، ممکن است از یک نژاد باشند اما ویژگی های اخلاقی آنها متفاوت باشد. مثلا درون گرا یا برون گرا باشند، یا پرحرف یا کم حرف باشند، مهمان دوست باشند یا خلوت دوست و …

قیمت-بچه-گربه-بریتیش-شورت-هیر

بچه گربه بریتیش شورت هیر

سیب زمینی نیمکت نشین

”گربه ها مانند انسان ها دارای خلق و خوی متفاوت اند” 

” گربه بریتیش شورت هیر میتواند اجتماعی، منزوی، درون گرا، برون گرا، پرسر و صدا و یا آرام باشد”

بستگی دارد چه شخصیتی داشته باشد، حتی شاید کمتر صدایش را بشنوید و کمتر میو میو کند … 

قسمتی از متن کتاب گربه راهنمای ما اثر استیفان گارنیه، مترجم مطهره حیدری:

گالری تصاویر بچه گربه بریتیش شورت هیر را در زیر مشاهده نمایید. تمامی این عکس ها از مجموعه بریتیش کیتن است و بچه ها همگی اصالت نژادی دارند :