بارداری گربه، هر آنچه درباره حاملگی گربه باید بدانید!

بارداری گربه

اگر گربه ی ماده ی عقیم نشده در خانه دارید، حتما نیاز دارید به اطلاعات کافی درباره ی بارداری گربه و نکات مهمی که باید در دوران حاملگی گربه خود رعایت کنید.

گربه ها از پستان دارانی هستند که به راحتی جفت گیری و تولید مثل می کنند. گربه های ماده ای که عقیم نشده اند اگر بالغ باشند، به سرعت بعد از جفت گیری با گربه ی نر حامله می شوند.

اگر گربه ماده ی بالغ عقیم نشده در خانه دارید، حتما با دوران فحل شدن آن ها آشنایی دارید. دورانی که گربه ی ماده نیاز به جفت گیری دارد و پس از جفت گیری بلافاصله دوران بارداری گربه شما آغاز می شود.

بارداری گربه
بارداری گربه

در این مقاله از بریتیش کیتن، اطلاعات کاملی در مورد بارداری و حاملگی گربه ها برای شما آماده کرده ایم. مطالب این مقاله برای اولین بار از منابع زبان اصلی فرانسوی و انگلیسی ترجمه شده اند.

نشانه های بارداری گربه ی ماده

تغییر حالت سینه ها

یکی از نشانه های حاملگی گربه ها بزرگ و صورتی شدن سینه های آن هاست. این نشانه در حدود روزهای ۱۵ تا ۱۸ بعد از شروع بارداری گربه ظاهر می شود.

اگر برای اولین بار است که گربه ی شما حامله می شود، به راحتی از این طریق می توانید متوجه بارداری او شوید. چرا که قبل از اولین زایمان، سینه های او سفید و تخت هستند و شما به راحتی متوجه تفاوت خواهید شد.

اما در صورتی که اولین بارداری گربه ی شما نیست، این نشانه خیلی نمی تواند به شما کمکی کند، چرا که سینه های گربه ی شما در زایمان اول به اندازه ی کافی بزرگ شده و تغییر رنگ داده اند.

ریزش موهای اطراف پستان

به مرور در روزهای بارداری گربه، مقداری از موهای اطراف سینه های او می ریزند. این باعث می شود بعد از زایمان، بچه گربه ها به راحتی بتوانند سینه ی مادرشان را پیدا کنند.

بنابر این، اگر گربه ی شما به پهلو روی زمین دراز کشیده باشد، اگر باردار باشد، سینه های او به راحتی دیده می شوند.

خواب زیاد

خواب زیاد نیز یکی دیگر از نشانه های بارداری گربه است. اگر مشاهده می کنید که گربه ی ماده تان بیشتر از قبل می خوابد و مکان هایی را برای خواب انتخاب می کند که قبلا انتخاب نمی کرده است، این یکی از نشانه های بارداری اوست.

تغییر رفتار

از همان ابتدای بارداری گربه ی ماده، شما شاهد تغییر در رفتار هایش خواهید بود. فرقی نمی کند که گربه ی ماده ی شما بغلی باشد یا نباشد. با شروع دوره ی بارداری، گربه ی شما تبدیل به یک گربه ی بغلی دوست داشتنی می شود.

قطعا این تغییر رفتار باعث تعجب شما می شود. خصوصا اگر قبل از بارداری، گربه ی شما اصلا علاقه ای به بغل و ناز گرفتن از شما نداشته است. بلافاصله بعد از حامله شدن، گربه شما بغلی می شود. مدام به سمت شما می آید. خودش را به شما می مالد و از شما ناز و نوازش می خواهد.

جستجوی مکان دنج

با شروع بارداری گربه، رفتار مادرانه در او به وضوح دیده می شود. گربه ی شما از همان روز های ابتدایی حاملگی، به دنبال مکانی دنج و امن برای استراحت می گردد.

گربه ی شما تبدیل به مادری مسئولیت پذیر می شود. در طول دوران بارداری، تمام دغدغه اش این است که در جایی امن به استراحت بپردازد تا از بچه های خود محافظت کند.

بنابر این، اگر مشاهده کردید که گربه ی باردار تان، مکان های جدیدی و عجیبی برای استراحت انتخاب می کند، تعجب نکنید!

حالت تهوع

حالت تهوع یکی از نشانه های بارداری گربه به شمار می آید. در دوران بارداری ممکن است چند باری مشاهده کنید که گربه ی شما حالت تهوع دارد و غذای خود را بالا می آورد.

اگر چنین چیزی مشاهده کردید، جای نگرانی نیست. ولی باید توجه کنید، اگر تهوع او ادامه دارد بود و به صورت مداوم در یک روز اتفاق افتاد، حتما با دامپزشک تماس بگیرید.

با اینکه حالت تهوع یکی از موارد شایع در گربه های حامله به شمار می رود، ولی یک قانون کلی نیست. یعنی بعضی از گربه های باردار هم هستند که در طول دوران حاملگی، حتی یکبار هم حالت تهوع ندارند.

مقاله پیشنهادی: دستور تهیه غذای گربه خانگی

بزرگ شدن شکم

از ۳۵ تا ۴۵ ام حاملگی گربه، شکم او شروع به بزرگ شدن می کند. جنین ها روز به روز بزرگ تر می شوند و وقتی گربه تان به پهلو روی زمین دراز می کشد، به راحتی می توانید متوجه بزرگ شدن شکم او شوید.

پس از گذشت چند روز از بزرگ شدن گربه تان، و در روزهای نزدیک به زایمان، می توانید به راحتی حرکت بچه ها داخل شکم گربه ی مادر را مشاهده کنید.

کافی است دست خود را به آرامی روی شکم گربه ی مادر بگذارید تا متوجه حرکت فرشته های نازنین بشوید.

کم یا زیاد شدن اشتهاء

دو دوران بارداری گربه تان، دو حالت ممکن است پیش بیاید. یا اشتهای گربه زیاد می شود و یا برعکس، کم اشتها می شود. این نشانه بستگی به هر گربه دارد. و نمی توان قانونی کلی برای آن بیان کرد.

در هر صورت باید از ابتدای حاملگی گربه، تغذیه ی او را زیر نظر بگیرید. اگر اشتهای گربه تان زیاد شد، کار شما راحت تر می شود. در این صورت دغدغه ی کمتری نسبت به تغذیه ی او دارید.

اما اگر مشاهده کردید که اشتهای گربه ی باردار تان کم شده است، مسئولیت شما سنگین تر می شود. در این صورت برای حفظ سلامت بچه های گربه ی مادر، باید سعی کنید غذاهایی که گربه عاشق آن است را برایش فراهم کنید تا کم شدن اشتها به سلامت جنین آسیب نرساند.

مراحل بارداری گربه ماده

بر خلاف انسان ها، دوران حاملگی گربه بین هشت تا نه هفته است. یعنی دو ماه تا دو ماه و یک هفته. زایمان گربه ی شما به صورت کلی در روز های ۶۲ تا ۶۶ بارداری خواهد بود.

روزهایی حاملگی گربه تان، برای شما بسیار مهم و حیاتی هستند. رسیدگی و توجه شما به گربه ی مادر باید با حساسیت بیشتری همراه باشد.

مراحل حاملگی گربه
مراحل حاملگی گربه

هفته ی اول و دوم حاملگی گربه

در روز های پایانی هفته ی دوم، بعد از جفت گیری موفق گربه ی ماده، اسپرم گربه ی نر به تخمک های گربه ی ماده رسیده و جنین را تشکیل می دهند.

در این دوره از بارداری گربه، هیچ نشانه ی ظاهری و رفتاری در گربه ی مادر مشاهده نمی شود.

هفته ی سوم و چهارم

به صورت کلی، از ابتدای حاملگی، هر هفته وزن گربه ی مادر ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند. از هفته ی سوم بارداری گربه، بدن او به آهستگی تغییر می کند.

هفته ی سوم، بهترین فرصت برای این است که گربه ی مادر را برای سونوگرافی به دامپزشکی ببرید. البته اگر قبل از شروع بارداری گربه ی شما چکاب شده است، معاینه ی مجدد ضرورتی ندارد. اما جهت اطمینان از سلامت جنین خوب است که یک بار دامپزشک گربه ی مادر را معاینه کند.

در این روزها می توانید نشانه های زیر را ببینید:

 • وزن گربه ی مادر از ۱ تا ۲ کیلو افزایش می یابد (بستگی به تعداد بچه ها دارد)
 • سینه ها بزرگ تر می شوند
 • رنگ سینه ها متمایل به صورتی می شود
 • مقداری از موهای اطراف سینه ها می ریزد و سینه ها به راحتی دیده می شوند
 • حالت تهوع و گاهی استفراغ

هر روز که می گذرد تغییراتی در اندازه ی شکم، قسمت واژن و استخوان لگن ایجاد می شود. گرچه ممکن است شما که هر روز گربه ی خود را می بینید، به سادگی متوجه این تغییر نشوید.

هفته ی چهارم بارداری گربه، زمانی است که سینه های گربه ی مادر کمی بزرگ و سفت می شوند.

مقاله پیشنهادی: غذای خشک گربه ایرانی، کدام برند را بخریم؟

توصیه ی غذایی:

از هفته ی چهارم به بعد، زمان آن است که رژیم غذایی گربه ی مادر غنی تر شود. بهتر است از این زمان به بعد، از غذای مخصوص کیتن (بچه گربه) استفاده کنید. این غذاها معمولا با عنوان Mother and baby شناخته می شوند.

توصیه ی بریتیش کیتن این است که تحت هیچ شرایطی از برند های بی کیفیت غذای خشک گربه ایرانی استفاده نکنید. سلامت گربه ی مادر و سلامت جنین اهمیت بالایی دارد. پس اگر شرایطش را دارید حتما از برند های با کیفیت خارجی مانند رویال کنین استفاده کنید.

غذای مخصوص گربه ی باردار و بچه گربه تمام مواد مغذی لازم برای رشد سریع جنین را دارد. همچنین مواد معدنی مورد نیاز برای بدن گربه ی مادر را نیز تامین می کند و باعث می شود بچه گربه ها بعد از تولد، از ایمنی بدنی مناسبی برخوردار باشند.

مقاله پیشنهادی: غذای خطرناک گربه ها

هفته ی پنجم تا هفتم 

از هفته ی پنجم بارداری گربه، اعضای بدن گربه ی مادر شروع به تغییر می کنند. تغییرات محسوسی در بدن او مشاهده می شوند. در هفته ی ششم حتی گاهی حرکت های بچه ها در شکم گربه ی مادر دیده می شوند.

بارداری گربه
بارداری گربه

در هفته هفتم اسکلت بچه ها شکل می گیرد و سونوگرافی می تواند تصویر اسکلت آن ها را بگیرد.

برخی از نشانه هایی که از هفته ی پنجم تا هفتم حاملگی گربه مشاهده می شوند، عبارت اند از:

 • افزایش اشتهاء و وعده های غذایی گربه مادر
 • بزرگ شدن شکم
 • نظافت مداوم: گربه مادر بیش از پیش خود را تمیز می کند. همچنین مشاهده می کنید که ناحیه ی شکم را مداوم لیس می زند

در این مدت از بارداری گربه ی مادر، حتما رفتار و تغذیه ی او را به دقت زیر نظر داشته باشید. شرایط آرامی برای او فراهم کنید. گربه ی مادر نباید بترسد یا در شرایط استرسی قرار بگیرد.

بهتر است در این دوره، یکبار گربه ی مادر را برای معاینه به دامپزشکی ببرید تا از سلامت کامل او و جنین ها اطمینان حاصل کنید. در ماه دوم حاملگی گربه، وزن او تا حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند.

حتما تغذیه ی مناسب و مخصوص گربه ی باردار را ادامه دهید.

هفته ی هشتم و نهم

در هفته ی هشتم، گربه ی مادر به دنبال مکان مناسب برای زایمان می گردد. در هفته ی نهم بچه ها به بزرگ ترین حالت خود در شکم مادر می رسند. طبیعتا در این روزها از بارداری گربه، گربه ی مادر نمی تواند مانند گذشته یک وعده غذای کامل بخورد. بنابراین باید وعده های غذایی بیشتر (هر یک یا دو ساعت یک بار) با حجم کمتر در اختیار او بگذارید.

برخی از نشانه هایی که از هفته ی هشتم دیده می شوند:

 • حرکت بچه ها داخل شکم کاملا دیده می شود
 • سینه های مادر بزرگ تر شده و گاهی ممکن است از ترشح شیر، نوک آن تر شود
 • به علت اشغال شدن شکم مادر، جای کافی برای خوردن غذا ندارد و این ممکن است باعث کم اشتهایی شود
 • خواب زیاد
 • جستجوی مکان مناسب برای زایمان

کارهایی که می توانید انجام دهید:

 • هر لحظه آماده ی شروع پروسه زایمان باشید
 • وعده های کم حجم تر ولی با دفعات بیشتر به او بدهید
 • هر گونه عامل استرس زا را از گربه مادر دور کنید

روز های نزدیک به زایمان گربه ماده

در روزهای پایانی حاملگی گربه، رفتارهای خاصی از او مشاهده می کنید که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

روزهای پایانی حاملگی گربه
روزهای پایانی حاملگی گربه

وعده های غذایی

در روزهای پایانی بارداری گربه، جنین ها به بزرگ ترین حالت ممکن در رحم گربه ی ماده می رسند. شکم گربه مادر کاملا بزرگ می شود. با توجه به این که تعداد جنین ها در رحم گربه ی مادر از ۳ تا ۶ عدد ممکن است باشد، وزن گربه ی مادر افزایش چشم گیری می یابد. ازین رو در حرکت ها کمی دچار مشکل می شود.

جنین ها در این روز ها به اندازه ی کافی بزرگ شده اند و جای کافی برای اینکه گربه ی ماده یه وعده ی کامل غذا بخورد وجود ندارد. به همین دلیل تعداد وعده های غذایی گربه ی شما بیشتر می شود و در هر وعده مقدار کمی می تواند بخورد.

مسئولیت شما در این روزها بیشتر می شود. حتما دو یا سه ساعت یک بار غذای تازه و مرغوب در اختیار گربه مادر بگذارید.

اضطراب و بی قراری

هر روز که بارداری گربه ی ماده می گذرد، حس مادری در او بیشتر می شود. به همین دلیل در روزهای پایانی حاملگی، از طرفی او باید مراقب جنین ها باشد و از طرفی دیگر مکانی مناسب برای زایمان پیدا کند.

گربه ی مادر بیش از پیش نیاز به توجه شما دارد. آن ها کاملا شرایط را درک می کنند. قبل از زایمان استرس می گیرند و نیاز دارند از نظر عاطفی به آن ها توجه ویژه داشته باشید.

وقت بیشتری برای نوازش کردن و آرامش دادن به گربه ی مادر بگذارید!

مقاله پیشنهادی: آشنایی با گربه بریتیش شورت هیر

جستجوی مکان مناسب

در این روزها مشاهده می کنید که گربه ی مادر با کنجکاوی بیشتری جای جای خانه را با دقت بررسی می کند. به ویژه مکان های امن تر، پنهان تر و حتی تاریک تر.

این ها نشانه های نزدیک شدن زایمان گربه ی مادر هستند.

حتما از قبل سعی کنید مکانی مناسب برای زایمان در نظر بگیرید. می توانید جعبه ای نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک در دسترس او بگذارید. داخل آن را با پتو یا روزنامه ی تمیز بپوشانید.

با وجود تدارک های شما، باز هم ممکن است گربه ی مادر جایی که شما برایش آماده کرده اید را نپذیرد. او را آزاد بگذارید و اجازه دهید خودش برای انتخاب مکان مناسب تصمیم بگیرد. این باعث می شود استرس نگیرد و در آرامش کامل زایمان کند.

دیگر نشانه ها

دیگر نشانه هایی که ساعت های قبل از زایمان در گربه ی مادر می توانید مشاهده کنید، عبارت اند از:

 • خیلی مهربان تر می شود و بیش از پیش به نوازش شما نیاز دارد
 • بیشتر میو میو می کند
 • له له (نفس نفس) می زند. مشاهده می کنید با دهان باز و زبان کمی بیرون نفس نفس می زند
 • مایع بی رنگی به مقدار کم از واژن ترشح می کند
 • شکم و خصوصا واژن خود را بسیار لیس می زند
 • دمای بدنش از ۱۲ ساعت قبل از زایمان کاهش می یابد

زایمان گربه ی ماده

همانطور که گفتیم از روز پایانی هفته ی هشتم دیگر باید لحظه شماری کنید برای دیدن فرشته های کوچولوی دوست داشتنی. اما آنچه درباره زمان زایمان گربه باید بدانید.

(نکته: برخی از نژاد ها قبل از ده هفته زایمان نمی کنند. اگر تا روز ۶۶ حاملگی گربه، گربه ی مادر زایمان نکرد، با دامپزشک تماس بگیرید)

چند دقیقه قبل از زایمان

دقایق پایانی بارداری گربه، شاید برای شما هم پر از استرس باشد. به ویژه اگر تا بحال چنین تجربه ای نداشته اید. دو نشانه در گربه ی مادر به شما اعلام می کنند که تا دقایقی دیگر پروسه ی زایمان شروع می شود:

 • ترشح مایعی کمرنگ در ناحیه واژن
 • اگر در خانه در کنار گربه ی حامله، یک بچه گربه داشته باشید، خواهید دید که گربه ی مادر یکباره به سمت بچه گربه می رود و به زور سعی می کند به او شیر دهد! از گردن او میگیرد و او را کشان کشان به گوشه ای می برد.

روند زایمان گربه ماده

درد زایمان گربه ی باردار شروع می شود. به محلی که از قبل انتخاب کرده می رود و مشغول به دنیا آوردن کوچولو ها می شود. پروسه ی زایمان از دو تا پنج ساعت طول می کشد.

هر بچه گربه، با فاصله ی ۲۰ دقیقه تا ۴۰ دقیقه از بچه ی قبلی به دنیا می آيد. با خارج شدن هر کدام از بچه ها، گربه ی مادر اول او را به خوبی تمیز و خشک می کند.

بعد از چند دقیقه از خروج نوزاد، جفت او که به رنگ قرمز تیره است از واژن خارج می شود. جفت به ناف بچه گربه متصل است. گربه ی مادر ابتدا این اتصال را با دندان قطع کرده و سپس جفت را می خورد.

جفت ظاهری مانند جگر گوسفند دارد. اندازه ی آن از اندازه ی نوزاد گربه کوچک تر است. خورد جفت برای سلامت گربه ی مادر بسیار اهمیت دارد. گربه ی مادر حتما باید آن را بخورد. جفت سرشار از مواد مغذی و تقویت کننده است که خوردن آن باعث می شود گربه ی مادر انرژی از دست رفته را دوباره دریافت کند.

پس از خروج آخرین نوزاد، گربه ی مادر به مرور به نظافت خود رسیدگی کرده و خود را تمیز می کند.

شما چکاری باید بکنید؟

مقاله پیشنهادی: آشنایی با گربه اسکاتیش فولد

در حین زایمان شما هیچ کاری نباید انجام دهید. در واقع همه چیز بستگی به شخصیت و رفتار گربه ی مادر دارد. اگر گربه ی شما بسیار به شما اطمینان دارد و در هر شرایطی به شما اعتماد می کند. پس در زمان زایمان می توانید در کنار او باشید.

اما اگر گربه ی مادر خیلی مستقل است، بغلی نیست، خیلی استرسی است، در این صورت بهتر است از دور شرایط را زیر نظر داشته باشید و به او نزدیک نشوید و استرس ندهید.

خیالتان راحت، گربه ی مادر خودش از پس همه ی کارها بر می آید.

باید دقت کنید بچه هایی که از شکم مادر بیرون می آیند، شرایط مناسبی داشته باشند. دمای فضا نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. اگر پد بهداشتی یا پتو زیر آن ها است، موقعیتش به گونه ای باشد که بتواند سینه های مادر را پیدا کند.

توصیه هایی برای بعد از زایمان گربه

بعد از زایمان، بدن گربه ی مادر باید میزان زیادی پروتئین و مواد مغذی تولید کند تا از طریق شیر به بچه هایش منتقل کند. این پروسه انرژی زیادی از گربه ی مادر می گیرد. بنابر این باید تا پایان دوره ی شیردهی برنامه ی ویژه ی تغذیه ی گربه ی مادر را باید ادامه دهید.

اگر غذای خانگی به گربه ی خود می دهید، در کنار آن از قرص های مولتی ویتامین مخصوص گربه استفاده کنید. گرچه پیشنهاد ما این است که حتما غذای مخصوص مادر و فرزند (mother and baby) با کیفیت بالا نیز در دسترس او قرار دهید.

با توجه به این که گربه ی مادر مشغول شیردهی است، میزان غذای لازم او افزایش می یابد. با بزرگ شدن بچه گربه ها میزان غذای مورد نیاز گربه ی مادر نیز افزایش می یابد. توجه داشته باشید که نهایتا هر سه ساعت یک بار غذای گربه ی خود را بررسی کنید.

ممکن است بعد از زایمان، گربه ی مادر غذای همیشگی خود را نخورد یا به اندازه ی کافی نخورد. در این مواقع باید موارد دیگری را در اختیار او بگذارید و اجازه دهید که خودش انتخاب کند.

دقت کنید به هیچ عنوان تا ده ماه کامل، بچه ها نباید از مادر جدا شوند. بچه گربه ها برای حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن خود باید دو ماه کامل شیر گربه ی مادر را دریافت کنند.

اگر قصد خرید بچه گربه دارید، حتما بررسی کنید که بچه گربه ی مورد نظرتان دو ماه کامل شیر مادر خورده باشد.

مشکلات احتمالی بعد از زایمان گربه

دوره ی سخت بارداری گربه ی شما به پایان رسیده است و شما وارد مرحله ی حساس دیگری شده اید که باید آگاهی و آمادگی لازم را داشته باشید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از زایمان گربه ی شما پیش بیاید اختلال در شیردهی است. اکثر گربه ها با نزدیک شدن به زمان زایمان، هورمون مادری به اندازه ی کافی در بدنشان ترشح می کند. ازین رو به صورت غریزی بلافاصله بعد از زایمان شروع به شیر دادن به بچه گربه ها می کنند.

در تعداد کمی از گربه ها ممکن است این هورمون ترشح نکند یا به اندازه ی کافی ترشح نکند. در اینصورت کار شما بسیار سخت خواهد بود. چرا که گربه ی مادر یا اصلا به بچه ها شیر نمی دهد و یا آن ها را سیر نمی کند.

این اتفاق باعث می شود بچه گربه ها از دست بروند. بنابر این حتما قبل از زایمان، و در دوران حاملگی گربه تان، شیر خشک مخصوص بچه گربه و با کیفیت خود تهیه کنید و در مورد نحوه ی شیر دادن به بچه ها نیز مطالعه کافی داشته باشید.

توضیحات و جزئیات بیشتر در این رابطه را در مقاله ای جداگانه در سایت بریتیش کیتن توضیح خواهیم داد.

تجربه های شما و گربه ی زیبایتان

شما هم اگر گربه ی ماده ای در خانه دارید و مراحل بارداری و زایمانش رو دیدید، حتما در قسمت نظرات، تجربه تون رو برای ما بنویسید.

2 دیدگاه برای “بارداری گربه، هر آنچه درباره حاملگی گربه باید بدانید!

 1. Saghar گفته:

  تجربه ای که من از بارداری گربه ام داشتم یه مقدار سخت بود. یکی از دو تا گربه ی ماده ای که دارم. نژاد بریتیش شورت هیر هست. در سن یک سال و نیم باردار شد. این دخترم خیییلی شیطون و بازیگوشه و برخلاف گربه های دیگه، در زمان بارداری اصلا توجهی به شکمش نمی کرد و حتی بازی های خطرناک می کرد و از بلندی می پرید.
  زایمانش خدا رو شکر به خوبی و خوشی انجام شد و بچه ها سالم بودن. اما بعد چند ساعت متوجه شدم مثل اینکه به بچه هاش خیلی شیر نمیده.
  قبلا یه گربه ی ماده از همین نژاد داشتم که وقت زایمان یک لحظه از بچه هاش جدا نمی شد. ولی این گربه ام اصلا توجهی به بچه هاش نمی کرد. باید کلی التماسش می کردم و به زور می خوابوندمش تا یه کم راضی بشه به بچه هاش شیر بده.
  این بارداری گربه ام خیلی سخت بود و کل دو ماه نوزادی بچه ها واقعا برامون سخت گذشت.
  همون موقع مطالعه کردم در مورد علتش. بعضی از مقاله های خارجی نوشته بودن به خاطر کم ترشح شدن هورمون های مادری در بدنش هست که خیلی تمایلی به مراقبت از بچه نداره.
  این اتفاق در درصد خیلی کمی از گربه های ماده در زمان زایمان دیده میشه.
  ممنون از مقاله ی کامل و جامع تون. امیدوارم تو هر خونه ای یه دونه از این فرشته های خوشگل و دوست داشتنی باشه.

  • بریتیش کیتن گفته:

   مرسی عزیزم از اینکه تجربه ی بارداری و زایمان گربه تون رو با ما به اشتراک گذاشتی. بله این اتفاق در گربه های کمی پیش میاد که برای صاحب گربه خیلی زحمت داره و کلی باید بی خوابی بکشه و حرص بخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =