راهنمای تربیت گربه خانگی + نکات مهم

سلام به بریتیش کیتن خوش آمدید. همیشه تربیت و آموزش گربه های خانگی برای صاحبان آنها و علاقمندان به این موجودات دوست داشتنی دغدغه ای جالب و سوال برانگیز بوده است. دراین مقاله سعی داریم نکات مفید و جذابی درباره ی آموزش بچه گربه ها و حتی گربه ها به شما ارائه دهیم.

باشد که افزایش آگاهی و اطلاعات ما از این کوچولوهای دوست داشتنی و دنیای آنها به ما در نگهداری و درک بهتر از آنها و هم زیستی بانشاط و زیباتر با گربه ها کمک کند.

گربه ها آموزش پذیر نیستند! تصور غلط و رایج مردم در حالی که گربه ها ممکن است از نظر ظاهری نسبت به سگ ها کمتر به آموزش واکنش نشان دهند، اما در واقع گربه ها پذیرای روش های مختلف آموزشی هستند.

آموزش تربیت خانگی گربه
آموزش تربیت خانگی گربه

آموزش گربه به ویژه زمانی موثر است که از دوران بچگی گربه شروع به تمرین دادن او کنید.نکته مهم در تربیت بچه گربه درک حالات و رفتارو همدلی و پیوستن با اوست؛ این کوچولوهای بانمک می توانند خیلی سَرخود و سرتق باشند.

بنابرین آموزش و تربیت گربه خانگی نیازمند صبر، حوصله، انگیزه و عشق زیاد شما به گربه عزیزتان است.

چه به این فکر می کنید که چگونه گربه ها را از پیشخوان و میز دور نگه دارید یا به دنبال آموختن چند ترفند جدید به بچه گربه خود هستید، مراحلی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا روند آموزش را ساده و لذت بخش کنید.

استفاده از تشویقی های جذاب و متنوع 

استفاده از پاداش های غذایی ابزار قدرتمندی برای آموزش بچه گربه شما است. وقتی معاشرت بچه گربه ی شما با انسان ها و دیگر حیوانات خانگی شروع شد؛ می توانید شروع به آموزش و ازمون و خطای اینکه کدام ترفندها گربه ی خانگی شما را غلغلک می دهد کنید.

هنگامی که رفتار مناسب را پیدا کردید، از تقویت کننده های مثبت برای آموزش بچه گربه خود استفاده کنید.

همراه با پاداش مورد علاقه آنها، نشانه های گفتاری و تاکیدات کلامی راه های موثری برای هدایت گربه شما به سمت رفتاری است که می خواهید به او بیاموزید و یا در او تغییر دهید است.

مقاله پیشنهادی : غذای خطرناک گربه ها+ ۱۵ نکته ضروری که باید بدانیم !

مراحل آموزش موفقیت آمیز گربه خانگی

تمرین گربه قبل از غذا

از زمان قبل از هر وعده غذایی برای کار بر روی رفتارهای جدید با بچه گربه خود استفاده کنید؛ وقتی گربه‌ها و بچه گربه‌ها گرسنه هستند، بیشتر پذیرای آموزش هستند.

هرگز زمان غذای گربه خود را به تعویق نیندازید یا فراموش نکنید ؛در عوض، از زمان صرف غذا برای جلب توجه بچه گربه خود و افزایش تاثیررفتار و تشویقی درنظر گرفته شده برای او استفاده کنید.

از بین بردن عوامل حواس پرتی گربه

سر و صدای پس زمینه، مانند مکالمات تلویزیونی یا استریو، می تواند تمرکز بچه گربه شما را از شما پرت کند به خصوص زمانی که آنها کم سن تر هستند. سعی کنید تا حد امکان در مکانی آرام تمرین کنید.

آموزش کوتاه  گربه

جلسات آموزش بچه گربه را کمتر از ۱۵ دقیقه نگه دارید؛ گربه ها به راحتی و زود خسته می شوند ؛ اجازه ندهید جلسات آموزشی شما آنقدر طولانی شود که برای بچه گربه شما کسل کننده شود.

در آموزش ثابت قدم باشید!

همیشه از سیگنال ها و نشانه های مشابه استفاده کنید؛ اما از تغییر نوع خوراکی و تشویقی ای که برای تنوع دادن و نشاط برای گربه کوچولوی دانش آموز خود استفاده می کنید نترسید.

در نظر گرفتن زمان مجزا برای آموزش هر مهارت

برای بچه گربه ها و توله سگ ها به طور یکسان، تمرکز روی یک مهارت در یک زمان بسیار مؤثرتر است؛ بارگذاری بیش از حد بر روی بچه گربه باعث استرس وی و بی نتیجه شدن آموزش گربه شما می شود.

همیشه یادگیری یک مهارت را در او تثبیت کنید سپس به سراغ آموزش مهارت دیگر بروید.

لطفا صبور باشید!

هنگام استفاده از رفتار های تشویقی آموزشی برای بچه گربه خود صبور باشید. تا زمانی که مطمئن نشدید که توجه بچه گربه عزیزتان را جلب کرده اید، شروع نکنید. اگر گربه کوچولوی شما حواسش پرت شد، جلسه خود را متوقف کنید.

مقاله پیشنهادی:هرآنچه باید درباره ی تغذیه ی صحیح گربه ها بدانید !

آموزش گربه خانگی با کلیکر

گربه ها و بچه گربه ها پذیرای آموزش با کلیکر هستند؛ کلیکرها  حتی ممکن است به گربه‌ها کمک کنند در محیط‌های استرس‌زا مانند پناهگاه‌ها و محیط های شلوغ تمرکز کنند و بیاموزند. 

در پناهگاه ها، مطالعات نشان می دهد که آموزش با کلیکر به گربه ها کمک می کند تا رفتارهای مثبت را سریعتر یاد بگیرند و در نهایت سریعتر به محیط عادت کرده و پذیرفته شوند.

تربیت گربه خانگی کلیکر
تربیت گربه خانگی کلیکر

مراحل آموزش گربه خانگی با کلیکر در خانه

  • برای نمایش هنگامی که بچه گربه شما رفتار درستی را انجام داد، بلافاصله کلیک کنید و خوراک مورد علاقه اش را به او پیشنهاد دهید؛ هنگامی که با یک خوراکی همراه می شود، کلیک یک نشانه واضح برای گربه کوچک شماست که در مسیر درست قرار دارد.
  • تکرار! مانند هر دانش آموزی، بچه گربه ها از طریق تکرار یاد می گیرند.
  • جلسات کوتاه؛ مانند هر آموزشی، جلسات آموزش کلیکر باید کوتاه باشد. اگر بچه گربه خود را بیش از حد خسته کنید، کلیکر کارایی خود را از دست می دهد.

تنبیه بچه گربه ممنوع!

اگر پریدن گربه ها روی پیشخوان و میز برایتان غیر قابل تحمل است، باید در استراتژی آموزشی خود خلاق باشید. بچه گربه ها و گربه ها به تنبیه در اموزش واکنش خوبی نشان نمی دهند.

در عوض پیشگیری از این رفتار استراتژی موثرتری است.

دو ترفند برای متوقف کردن برخی رفتارها در بچه گربه

  • محیط مورد نظر را برای او ناخوشایند کنید. اگر به دنبال راه هایی برای دور نگه داشتن گربه خود از مکان خاصی هستید، استفاده از رویکرد های خلاقانه می تواند به جلوگیری از این رفتار کمک کند.

به عنوان مثال، قرار دادن نوار دو طرفه یا هرچیزی که گربه از آن خوشش نمی‌آید روی پیشخوان ومیز می‌تواند به جلوگیری از پریدن بچه گربه کمک کند. 

با گذشت زمان گربه شما عادت پریدن روی پیشخوان را ترک می کند و شما می توانید آن مورد را بردارید.

  • به جایزه دادن ادامه دهید! هنگام تلاش برای متوقف کردن یک رفتار منفی، مهم است که مراقب فرصت هایی برای پاداش دادن به رفتار مثبت باشید.

به عنوان مثال، روی درخت گربه خود خوراکی بگذارید یا به بچه گربه خود برای استفاده از آن به جای پریدن روی پیشخوان، جایزه بدهید. این باعث ایجاد عادت مثبت و جایگزینی عادت بد به طور ناخوآگاه می شود.

چرا بچه گربه ی خود را تربیت کنیم؟

آموزش وتربیت یک بچه گربه کار کوچکی نیست، اما مزایای زیادی دارد. آموزش بچه گربه به شما زمان می دهد تا عمیق تر با هم پیوند بخورید و یکدیگر را درک کنید.

همچنین با درگیر کردن ذهن و جسم گربه خود  از سلامت روانی و جسمی از او مراقبت می کنید و هم چنین بر طول عمر گربه خانگی خود تاثیر مثبت میگذارید.

شروع زودهنگام فرآیند آموزش با بچه گربه‌تان این احتمال را افزایش می‌دهد که بتوانید آنها را نه تنها برای اجتناب از رفتارهای منفی بلکه برای انجام ترفندهای شایان ستایش و خوب آموزش دهید.

که این مهم می‌تواند حتی برای خلق و خوی خودتان حال بهترتان مفید باشد.

از اینکه در این مقاله همراه ما بودید و از توجه شما سپاسگذاری میکنیم.

با درج نظرات و پیشنهادات خود مارا در ارائه مطالب بهتر یاری دهید.

منابع

pets.webmd

Adventure Cats: “How to clicker train your cat.”

Animal Humane Society: “Keeping your cat off the counter.”

Animals: “Assessment of Clicker Training for Shelter Cats.”

ASPCA: “Cat Behavior Problems and Training Tips.”

Humane Society of Huron Valley: “Training Cats With Positive Reinforcement.”

San Francisco SPCA: “Kitten Adoption Handbook.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *